Çin, Latin Amerika ülkelerine Covid-19 aşısı göndermeye devam ediyor

Çin, dünyanın birçok bölgesine ve ülkesine Covid-19 aşısı tedarik etmeye devam ediyor, bu bölgelerin başında da Latin Amerika ülkeleri geliyor.

Çin, dünyanın birçok bölgesine ve ülkesine Covid-19 aşısı tedarik etmeye devam ediyor, bu bölgelerin başında da Latin Amerika ülkeleri geliyor. Bu kapsamda Çin’in Sinovac şirketi tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının altıncı partisi dün Şili’nin başkenti Santiago kentine ulaştı. Şili Sağlık Bakanı Enrique Paris ve Çin’in Santiago Büyükselçisi Niu Qingbao havalimanında aşının teslimatı için düzenlenen törene katıldı.
 
Enrique Paris, havalimanında düzenlenen basın toplantısında Çin’e teşekkürlerini sunarak, Şili’de yürütülen Sinovac’ın CoronaVac adlı aşısının 3. faz klinik deneylerinden elde edilen ilk sonuçların aşının güvenli ve etkili olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Büyükelçi Niu ise konuşmasında Çin tarafından geliştirilen aşının güvenli ve etkili olmanın yanı sıra aşıya erişilebilirliğinin de yüksek olduğunu kaydetti. Şili Kamu Sağlığı Enstitüsü, CoronaVac’ın acil kullanımına 20 Ocak’ta onay vermiş, ilk parti aşı 28 Ocak’ta ülkeye ulaşmıştı.
 
Öte yandan, aşıya erişen bir diğer ülke de Kolombiya oldu. Sinovac tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının yeni partisi haftasonu Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya ulaştı. Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Barranquilla kentinde düzenlediği basın toplantısında, Kolombiya’nın salgınla mücadelesi için sağladığı hızlı ve pratik yardımlarından dolayı Çin’e teşekkür etti. Ivan Duque, yeni parti Covid-19 aşısının ülke çapında dağıtılacağını ve nüfusun yüzde 70’inin aşılanmasının hedeflendiğini bildirdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma