Çin’de yılın ilk iki ayında perakende sektörü 1 trilyon doları aştı

Tüketim büyümesinin başlıca göstergesi olan tüketim mallarının perakende satışlar Çin’de, 2021 yılının ilk iki ayında yüzde 33,8 yükseldi.

Devlet İstatistik Ofisi, 15 Mart Pazartesi günü, ilk iki ayın tüketim malları perakende satışının 6 trilyon 970 milyar yuanı (yaklaşık 1 trilyon 70 milyar doları) aştığını açıkladı. 
 
Ocak-Şubat 2021 verisi, 2019 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 6,4 oranında bir artışa denk geliyor. Bu, son iki yıl için ortalama yıllık yüzde 3,2’lik bir büyüme de ifade ediyor. Otomobil hariç tutulduğunda ise perakende tüketim malları satışı, ocak-şubat döneminde geçen yıla kıyasla yüzde 30,4 oranında artarak 6 trilyon 300 milyar yuana ulaştı.
 
Kentsel bölgelerdeki tüketim, 6 trilyon 60 milyar yuana vararak yıllık yüzde 34,9 oranında artış göstermiş oldu. Bu sayı, kırsal bölgelerde ise bir yıl öncesine kıyasla yüzde 26,7 oranında büyüyerek 918,5 milyar yuana çıktı. COVID-19 salgınının olumsuz etkilerinden en büyük zararları gören yeme-içme-konaklama sektörü de salgın sonrası canlanmasını sürdürerek yüzde 68,9 oranında bir artış kaydetti. 
 
Ayrıca verilerin derinlemesine incelemesi, talep canlanmasının tüketimin artışına yol açtığını gösterdi. Öte yandan büyük şirketler tarafından gerçekleştirilen telekomünikasyon ekipmanı ile eğlence ve spor ürünlerinin satışları sırasıyla yüzde 53,1 ve yüzde 45,6 oranlarında arttı. Çevrimiçi tüketim, güçlü olmayı sürdürdü; zira çevrimiçi perakende satışlar ocak-şubat süresince bir yıl öncesine kıyasla yüzde 32,5 büyüyerek yaklaşık 1 trilyon 760 milyar yuana ulaştı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Okunma