ABD’deki enflasyon rakamı piyasaların yakın takibinde

by azxbr
0 comment

Piyasa Gündemi

Risk başlıklarının bir miktar sindirilmesinin etkisiyle bu hafta küresel risk iştahında toparlanma çabası etkili oluyor. Haftanın ilk yarısında ekonomik veri akışı oldukça sakin seyrederken, bugün ABD’de ocak ayı TÜFE verisi piyasaların yakın takibinde yer alacak. Açıklanacak enflasyon rakamı Fed’e ilişkin beklentiler ve fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. Yurt içinde ise piyasa kapanışından sonra kamu bankalarının sermaye artırım kararları takip edildi. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – İşsizlik Oranı Önem: Orta
•    16:30 ABD – TÜFE/Çekirdek TÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçtiğimiz haftalarda risk başlıklarına bağlı olarak hisse piyasalarında satış ağırlıklı bir fiyatlama yaşanırken, bu hafta piyasalarda toparlanma çabası ön plana çıkıyor. Yurt dışında iyileşen görünüm ve risk iştahındaki toparlanmanın katkısıyla BIST-100 Endeksi de yukarı yönlü bir seyir kaydederken, endeks dün günü %1,78 oranında yükselişle 2.042,85 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif satıcılı bir seyir kaydediyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,58 – 13,59 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 13,55’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün açılışla birlikte yukarı yönlü hareketlenme yaşanan BIST 100 Endeksi’nde öğleden sonra da kazançlar korundu. Dünkü yükselişte sınırlı da olsa hacimde de artış dikkat çekti. Teknik göstergelerde özellikle de günlük ve günlüğe yakın periyotlarda dipten dönüşler yukarı yönlü hareketi destekler nitelikte. Dünkü yorumumuzda da bahsettiğimiz 2.050 – 2.065 aralığı izlediğimiz en önemli direnç bölgesi. Bu bölge aşılabilecek olursa yükselişler hız kazanabilir. Bu bölgenin üzerinde 2.100 ve devamında 2.145 civarı gündeme gelebilir. Aşağıda ise 2.034 ve 2.010 ilk önemli destekler konumunda. Bu seviyelerin altına sarkılması son günlerde oluşan pozitif görünümü sonlandırarak yeni bir düşüş başlatabilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment