Çin: Devlet fonlarının kötüleşen piyasaya destek olarak hisse senedi alması

by azxbr
0 comment

Çin’de devlet destekli fonların borsaya müdahale ederek gösterge endeksin Ağustos 2021’den bu yana gördüğü en büyük gün içi düşüşünden güçlü bir toparlanma aşamasına geçmesine yardımcı olduğu söyleniyor. Kaynaklara göre, devletle ilgili fonlar hisse satın almak için piyasaya girdi. CSI 300 Endeksi kapanışta sadece %0,6 düştü ve daha önceki %2,4’lük düşüşten toparlandı.

 

Söz konusu devlet fonları alımları, borsanın düşüş hızını azaltmayı amaçlıyor. Şimdilik satın alma miktarı ya da piyasaya bu şekilde destek şeklinde alımların ne sıklıkta yapılacağı bilinmiyor. Ay Yılı tatilinden geri döndükten sonra piyasa biraz bu haberle başını kaldırdı, ancak büyümedeki sıkıntıları hafifletmek için parasal genişleme yapan otoriteleri zorlayıcı birçok konu bulunuyor. Tedarik zinciri, emlak sektörü krizi, Covid, Çin-Amerikan gerilimleri gibi etkenler yatırımcı hissiyatının hızlı bir şekilde yükselmemesine neden oluyor.

 

Çin Merkez Bankası’nın faiz indirimleri ile beraber sıkılaşan dünya ile olan farkı iyice açtığını görüyoruz. PBOC, küçük ölçekli firmaların kredi koşullarını gevşetmek ve bunun üzerinden büyümeye destek verme amaçlı olarak faizleri indirmeye devam edecektir. Fed’in faiz artırımlarını sıklaştırması, Çin’in ise gerek faiz indirerek, gerekse de düşük fixing açıklamasıyla yuanı sürekli zayıflatması ticaret gerilimlerini artıracaktır.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment