ECB: 2023’te Merkez Bankası sıkılaşmasına ilişkin beklentiler artıyor

by azxbr
0 comment

Bu hafta kararları su yüzüne çıkacak olan Merkez bankalarından birisi de ECB. ECB muhtemelen beklemede kalmayı sürdürecek, buna karşılık piyasanın ruh hali zorlayıcı enflasyon baskılarından dolayı Banka’nın daha şahinleşen bir tandansa doğru sürüklenebileceğini değerlendiriyor. 2022’deki ilk toplantıda ECB’den faiz oranlarında bir değişiklik beklenmiyor. Karşı taraflardan BOE Aralık ayında sürpriz bir faiz artırımı yaparken, Fed ise Mart ayından itibaren faizleri artırmaya başlayacak. Para politikasının enflasyon reaksiyonuna ilişkin olarak ECB geriden gelen bir konumda ve Ocak 2022 itibariyle %5,1 seviyesine gelmiş olan TÜFE enflasyonu, bu yıldan önce bir faiz artırımı ihtimalini traderların radarına sokmuş durumda.

Lagarde, muhtemelen Merkez bankasının 2022’de faiz artırma olasılığının düşük olduğunu yineleyecek, ancak 2023’te sıkılaştırma için piyasa beklentilerini geri çekmekten de kaçınacaktır. Bu toplantıyı, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımına ilişkin piyasa beklentilerine yön vermek için kullanmasını bekleyeceğiz. Kanımızca, Merkez bankaları güncel toplantılarında ekonomik projeksiyon yeniliyor olsalardı, modellerine daha yüksek enflasyon tahminlerini iliştireceklerdi. Son 1 aydaki fiyat gelişmeleri, güncel baskıların soğuma noktasından uzakta olduğunu ve jeopolitik riskler de özellikle enerji fiyatlarından gelebilecek ekstra bir etkiyi göstermektedir. Rus doğalgazına bağımlı olan Kara Avrupası, olası bir gaz kesintisine maruz kalırsa sanayi ciddi şekilde yavaşlayacak ve ürün fiyatları yukarı yönlü baskılanacaktır. Dünyada şu anda emtia fiyat endeksini petrol fiyatındaki Ocak gelişmeleri yükseltmektedir.

ECB OIS fiyatlaması… Kaynak: Bloomberg

ECB, enflasyona göre politika sıkılaştırması noktasında kaçak oynamayı tercih edebilir. Çünkü, muhtemelen güncellenen politika beklentileri sıkılaşmadan kaçınma noktasında Merkez bankasını daha çok zorlayacaktır. Öte yandan, daha yavaş büyüme riskleri ECB’nin 2022 yılında faizleri artırma noktasında hızlı bir sinyal vermekten imtina etmesine neden olacaktır. Bundan önce benimsedikleri perspektif, gerek Omicron, gerekse de üretim bandı üzerindeki tedarik kaynaklı riskler nedeniyle daha yavaş büyümeden endişe eden temkinli bir politika geçişine işaret ediyordu. Ancak enflasyon gerçeğinden kaçamazlarsa, yıl içinde Fed’in 2021 sonlarında geçirdiği dönüşüme benzer bir evreye girebilirler.

ECB politika faizi için zımni beklentilerdeki değişim kıyaslaması (Aralık 2021 – Ocak 2022)… Kaynak: Bloomberg

Ayrıntısal olarak ise; ECB Yönetim Konseyi kendi içerisinde daha yüksek faiz oranlarına geçişi konuşacaktır. Bu eskiye göre Banka’nın daha şahin noktaya kaydığının işareti olabilir, bu nedenle üye bazlı açıklamalara ve yayınlanacak toplantı notlarına da dikkat edeceğiz. Varlık alım operasyonları ile alakalı durumun önceki ayda öngördüğümüz ölçüde gerçekleşeceğini ve ECB’nin APP alımlarından da bu yılın sonunda tamamen çıkmış olacağını düşünüyoruz. Hedeflenen uzun vadeli yeniden finansman operasyonlarına ilişkin resmi duyurular pek olası değildir, ancak Lagarde gelecek değişikliklerle ilgili bazı ek ayrıntılar sağlayabilir.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment