Enflasyon öncesi petrol ve jeopolitik riskler ön planda

by azxbr
0 comment

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:30 USD Ticaret Dengesi (Ara) -83,00B -80,20B
16:30 CAD Ticaret Dengesi (Ara) 2,03B 3,13B
00:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları   -1,645M
05:00 NZD Enflasyon Beklentileri (çeyreklik)   3,00%

 

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları yükseldi”

Avrupa borsaları Asya seansındaki karışık görünümden sıyrılarak pozitif bir seyir izledi. Yükselen metal fiyatları ve bilançoların bu görünüme destek sağladığı düşünülüyor. ABD vadelilerinde ise pozitif bölgede, fakat oldukça yatay bir seyir var.

ABD 10 yıllık tahvil faizi gün içinde 1,96%’yı görmesinin ardından 1,932% bölgesinde seyrediyor.

Borsalarda yükselişi destekleyebilecek diğer potansiyel gelişme ise petrol tarafında oldu. Uzun süreli yükseliş maratonu ardından petrolde yaşanan 2%’nin üzerindeki düzeltme, son günlerde enerji fiyatlarındaki yükselişle birlikte enflasyon beklentilerinde oluşan yükseliş endişesini geçici de olsa dizginledi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Enflasyon öncesi petrol ve jeopolitik riskler ön planda”

Perşembe günü ABD’de açıklanacak enflasyon verisi bekleyişi sürüyor. Fed’in ne kadar agresif olabileceğine ilişkin, 16 Mart’taki beyanat öncesi kritik ipuçlarından biri olan enflasyon, aynı zamanda Avrupa’da da ana sorun olmaya devam ediyor.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin petrol fiyatlarını destekleyici rolü, enflasyonla mücadeleyi daha da öngörülemez hale getiriyor. Bu nedenle bugün petrol fiyatlarında gerçekleşen düzeltme ve piyasalara etkisi, önümüzdeki süreçte enerji pazarının önemli ipuçları sağlayabileceğini gösteriyor.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment