Piyasaların yönü

by azxbr
0 comment

BIST100… FED tarafında erken sıkılaştırma işaretleri küresel piyasalarda baskı yaratmaya devam etmektedir. Buna göre endeks tarafında baskının artma riski de söz konusu olmaktadır. Endeks haftaya yatay seyir ile devam etmektedir. TÜİK geçen haftalarda enflasyon verilerini açıkladı. Ocak ayı enflasyonu aylık bazda 11,10% açıklanırken yıllık bazda 48,69% oldu. Hem yurtiçi hemde yurtdışı bazında küresel enflasyonist endişeler şirketler için ciddi bir risk oluşturmaya devam etmektedir. Özellikle ABD tarafında enflasyon rakamlarının 40 yılın zirvesini göstermesi bu endişeleri desteklemektedir.

 

 

USDTRY… Güne 13.50 TL seviyelerinde başlayan kur, yatay seyirine devam etmektedir. ABD enflasyonunun 40 yılın zirvesini görmesi FED tarafındaki faiz artırım baskılarını artırmaktadır. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir. Haftaiçinde Hazine ve Maliye Bakanı, Londra’da bankacı ve yatırımcıların üst düzey yöneticileri ile biraraya gelerek Türkiye Ekonomik Modeli hakkında kapsamlı bilgi verdi.

 

 

EURTRY… Türk Lirası, ekonomik önlem paketi sonrası değer kaybını durdursa bile enflasyonist endişeler gölgesinde parite yatay seyre dönmüştür. Mevcut “Ekonomik Önlem Paketi” öncesinde 20 TL seviyelerini test eden parite sabah saatlerinde 15.39 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Yeni yıl da Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da Omicron endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. Buna geçen haftalarda açıklanan Euro Bölgesi enflasyon oranının 5,1% ile en yüksek seviyede olması, bu endişeleri devam ettirmektedir. Ancak mevcut tarafta yapılan açıklamalarda teyit edildiği üzere enflasyonun başlıca nedenleri enerji olarak görülmektedir.

 

 

XAUUSD… FED’in faiz artırım beklentilerinin yakında olması altın fiyatlarını aşağı yönlü etkilemiştir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan Euro bölgesi enflasyonu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme tehlikesi jeopolitik risk olarak altını güçlendirmektedir.

 

 

GLDGR… Gram altın Aralık ayı içerisinde TL’nin değer kaybı ile yukarı yönlü ivmesine devam etmişti. Mevcut “Ekonomik önlem paketi” öncesi 1000 TL seviyelerini gören gram altın yaklaşık 600 TL seviyelerinden tekrardan yukarı yönlü toparlanma göstermiş ve sabah saatlerinde 793 TL seviyelerinde seyretmektedir. En son dikkati çeken görüşme Macron ile Putin arasında gerçekleşti. Ancak savaş yönlü endişeler halan önemini korumaktadır.

 

 

BRENT… Geçen hafta içinde yapılan OPEC+ toplantısından şaşırtan bir karar çıkmadı. Tekrardan OPEC + toplantısında 400 bin varillik üretimin Mart ayında da devam edeceği kararı alındı. Brent petrol bu haber eşliğinde yükseliş trendini korumaktadır.

 

 

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler, Omicron varyantı ve arz kaynaklı son 40 yılın en yüksek enflasyonunu görmesi risk olarak önemini korumaktadır. Buna FED’in erken sıkılaştırması satış baskısını arttırmaktadır.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment